• Zadzwoń! 89 527 23 21
  • Napisz! Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Właściwość sądu przy skardze dłużnika na czynności komornika

Bardzo często zdarza się, że postępowanie egzekucyjne prowadzone jest przez komornika działającego poza obszarem swojego rewiru komorniczego -np. dłużnik zamieszkuje w Olsztynie, a postępowanie prowadzone jest przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Szczytnie. W związku z tym powstaje pytanie, który sąd jest właściwy do rozpoznania skargi dłużnika na czynności komornika - Sąd Rejonowy w Szczytnie, czy też właściwy z uwagi na miejsce zamieszkania dłużnika - Sąd Rejonowy w Olsztynie.

Odpowiedź znajdujemy w treści art. 767 § 1 k.p.c, zgodnie z którym: "Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad."

university building

     Kancelaria Prawnicza radcy prawnego Andrzeja Jelca istnieje od 1993r. Głównym celem Kancelarii jest rozwiązywanie problemów prawnych Klientów oraz zapewnienie każdemu Klientowi bieżącej i specjalistycznej obsługi prawnej na najwyższym możliwym poziomie. Obsługujemy zarówno przedsiębiorców jak i osoby fizyczne, oraz podmioty publiczne i jednostki samorządu terytorialnego.
Specjalizujemy się w sprawach z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, windykacji należności, prawa budowlanego, ubezpieczeń majątkowych oraz postępowań administracyjnych.

Czytaj więcej...

Copyrights 2014 @ Kancelaria Prawnicza Radca Prawny Andrzej Jelec i Współpracownicy, by GlobalDigital

prawnik olsztyn, radca prawny, adwokat, odszkodowanie, windykacja, rozwody