Zgodnie z art. 57 § 1 k.r.i.o., orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i z który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Należy mieć jednak na względzie fakt, iż w sentencji wyroku sąd nie określa stopnia zawinienia – zatem nie będzie różnicował, który z małżonków jest „winny bardziej”. Co prawda w samym uzasadnieniu wyroku sąd może dokonać takich ustaleń, lecz z prawnego punktu widzenia jest to całkowicie ambiwalentne - może poza satysfakcją małżonka „mniej winnego”. Stąd też wynika konkluzja, że sądy powszechne nie miarkują winy w rozkładzie pożycia, zatem jeśli sąd dojdzie do przekonania, że drugi z małżonków także ponosi w jakimkolwiek stopniu odpowiedzialność za rozkład pożycia, orzekając o winie przypisze ją obojgu małżonków. Mając powyższe na względzie należy rozważyć, czy warto walczyć o przypisanie winy byłemu partnerowi, bowiem niewątpliwie będzie to wiązało się z koniecznością przeprowadzenia postępowania dowodowego, przesłuchiwania świadków i wyciągania na wierzch wszystkich „brudów” życia rodzinnego, a ostatecznie efekt może nie być zadowalający. Warto czasami rozważyć wniosek o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie (art. 57 § 2 k.r.i.o.) , bowiem w większości przypadków pozwoli to zamknąć całe postępowanie na pierwszej rozprawie i uniknąć niepotrzebnego stresu.
Kancelaria Prawnicza radcy prawnego Andrzeja Jelca istnieje od 1993r. Głównym celem Kancelarii jest rozwiązywanie problemów prawnych Klientów oraz zapewnienie każdemu Klientowi bieżącej i specjalistycznej obsługi prawnej na najwyższym możliwym poziomie. Obsługujemy zarówno przedsiębiorców jak i osoby fizyczne, oraz podmioty publiczne i jednostki samorządu terytorialnego.
Specjalizujemy się w sprawach z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, windykacji należności, prawa budowlanego, ubezpieczeń majątkowych oraz postępowań administracyjnych.