• Zadzwoń! 89 527 23 21
  • Napisz! Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Radca prawny / adwokat kontra windykator

W życiu każdego przedsiębiorcy nadchodzi taki moment, że część środków finansowych, które od dawna winny spoczywać bezpiecznie na jego rachunku bankowym, znajduje się u kontrahentów. Co więcej część kontrahentów konsekwentnie nie reaguje na żadne prośby i groźby – przybierające często formę przedsądowego wezwania do zapłaty. Pojawia się wtedy pytanie - co dalej ? Skorzystać z usług firmy windykacyjnej czy też skierować swoje kroki do radcy prawnego / adwokata ?

W życiu każdego przedsiębiorcy nadchodzi taki moment, że część środków finansowych, które od dawna winny spoczywać bezpiecznie na jego rachunku bankowym, znajduje się u kontrahentów. Co więcej część kontrahentów konsekwentnie nie reaguje na żadne prośby i groźby – przybierające często formę przedsądowego wezwania do zapłaty. Pojawia się wtedy pytanie - co dalej ? Skorzystać z usług firmy windykacyjnej czy też skierować swoje kroki do radcy prawnego / adwokata ?

Nie będziemy dawać Państwu jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, nie mniej jednak postaramy się pokazać czym różni się typowa firma windykacyjna od kancelarii radcy prawnego / adwokata.

Po pierwsze, windykator nie może Państwa reprezentować przed sądem i komornikiem – to sprawia, że w chwili, gdy metody tzw. miękkiej windykacji zawiodą (grzeczne i mniej grzeczne rozmowy telefoniczne, pisemne wezwania do zapłaty, etc.), musi i tak skierować Państwa do profesjonalnego pełnomocnika – radcy prawnego lub adwokata, który wystąpi w Państwa imieniu z pozwem. Podobnie, gdy dysponujecie Państwo wyrokiem, a dłużnik mimo wszystko nie uiszcza zasądzonej należności, windykator nie będzie Państwa reprezentował w toku postępowania egzekucyjnego – przed komornikiem. Oczywiście zdarzają się przypadki, że windykatorzy redagują klientom pisma, nie mniej jednak klient sam podpisuje się pod nimi, a windykator za takie działanie nie bierze żadnej odpowiedzialności.

Po drugie, koszty windykacji pokrywacie Państwo z własnej kieszeni (zazwyczaj kilkanaście % sumy), bowiem w polskim systemie prawnym tylko koszty zastępstwa przez profesjonalnego pełnomocnika – radcę prawnego lub adwokata „przerzucone” są na stronę przeciwną.

Po trzecie, windykator nie może dokonać egzekucji z majątku dłużnika – takiej jak np. zajęcie rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, sprzedaż ruchomości i nieruchomości, może tylko „wpływać” na dłużnika, aby ten dobrowolnie spłacił swój dług. Do takich czynności w polskim systemie prawnym uprawniony jest tylko komornik, a ten działa na wniosek wierzyciela. Zatem to wierzyciel musi wskazać komornikowi sposób prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Stąd też opieka nad wierzycielem przez osobę znającą zawiłości postępowania cywilnego – radcę prawnego lub adwokata wydaje się wskazana z punktu widzenia skuteczności egzekucji.

Po czwarte, nie trzeba legitymować się określonym wykształceniem, aby trudnić się windykacją. W przeciwieństwie do radców prawnych / adwokatów, którzy musieli ukończyć wyższe studia prawnicze i odbyć żmudną aplikację zakończoną egzaminem zawodowym, windykatorami bardzo często zostają przypadkowe osoby nie mające podstawowej wiedzy prawniczej. Co więcej, nikt nie sprawdza kwalifikacji windykatorów, tego czy mają wykupione ubezpieczenie OC, stawek jakie żądają za swoje usługi, czy też metod stosowanych przy „wpływaniu” na dłużnika. Zaś w przypadku radców prawnych / adwokatów, podlegają oni obowiązkowemu cyklicznemu szkoleniu (konieczność zgromadzenia w ciągu roku określonej liczby punktów), ich wynagrodzenie określone jest rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości, za wykroczenia przeciwko standardom zawodowym podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej ( z wydaleniem z zawodu włącznie) oraz posiadają obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Jednak wybór należy do Państwa…

university building

     Kancelaria Prawnicza radcy prawnego Andrzeja Jelca istnieje od 1993r. Głównym celem Kancelarii jest rozwiązywanie problemów prawnych Klientów oraz zapewnienie każdemu Klientowi bieżącej i specjalistycznej obsługi prawnej na najwyższym możliwym poziomie. Obsługujemy zarówno przedsiębiorców jak i osoby fizyczne, oraz podmioty publiczne i jednostki samorządu terytorialnego.
Specjalizujemy się w sprawach z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, windykacji należności, prawa budowlanego, ubezpieczeń majątkowych oraz postępowań administracyjnych.

Czytaj więcej...

Copyrights 2014 @ Kancelaria Prawnicza Radca Prawny Andrzej Jelec i Współpracownicy, by GlobalDigital

prawnik olsztyn, radca prawny, adwokat, odszkodowanie, windykacja, rozwody